V Bratislave dňa 20.septembra 2021 – Študenti lekárskych fakúlt budú pomáhať rodičom a pacientom Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH). Cieľom nového projektu – Manažment pacientov v nemocnici, je uľahčiť im prvý kontakt s najväčšou detskou nemocnicou na Slovensku a pomôcť im odbúrať stres. Študenti lekárskych fakúlt budú spoľahlivým a ochotným sprievodcom pre ľudí, ktorí do NÚDCH prichádzajú z celého Slovenska s vážne chorými deťmi.
S iniciatívou nového, pro pacientsky orientovaného prístupu, prišlo vedenie NÚDCH a Všeobecnej zdravotnej poisťovne. ,,Vieme, že prvotný kontakt s nemocnicou, kde rodičia prichádzajú do neznámeho prostredia s chorým dieťaťom, býva pre nich veľmi stresujúci. Cítia sa stratení a často sa nevedia zorientovať. Takáto pomoc pre rodičov a pacientov funguje aj v zahraničí a videl som, ako rodičom pomáha, keď ich niekto milo osloví a opýta sa, ako im môže pomôcť, odprevadí ich do ambulancie, na vyšetrenie, alebo pri hospitalizácii na kliniku a pomôže s taškami. Študenti lekárskych fakúlt poznajú nemocnicu, k rodičom a pacientom pristupujú s empatiou a verím, že tento projekt bude pre všetkých prínosom,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a zároveň poďakoval VŠZP za aktívnu podporu tohto pilotného projektu, LF UK, LF SZU a rovnako všetkým zúčastneným za ústretovosť pri jeho realizácii.
„Všeobecná zdravotná poisťovňa sa neustále snaží zlepšovať služby pre svojich poistencov. Dlhodobo podporujeme zmysluplné projekty, vďaka ktorým im dokážeme pomôcť aj v tých najťažších životných situáciách. O to viac ma teší, že v tomto prípade budeme oporou pre tých najmenších poistencov a ich rodičov. Ďakujem NÚDCH, že sa nám tento projekt spoločnými silami podarilo pretaviť do každodennej reality, a to vo veľmi krátkom čase. Pre nás je to malá služba, pre rodičov obrovská pomoc. Verím, že im tak pomôžeme eliminovať stres z nemocničného prostredia a ušetriť drahocenný čas, ktorý doteraz veľakrát strácali pri hľadaní potrebného pracoviska,“ uvádza generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.
„Propacientsky prístup je základom v prvom kontakte pacienta, v prípade detičiek aj rodiča, s nemocnicou. Prostredie, ako sa pacient v zdravotníckom zariadení cíti, je taktiež aspekt, ktorý vplýva na celkové nastavenie pacienta pri liečbe a následne úspešné vyliečenie. Mám radosť, že Národný ústav detských chorôb, ktorý je koncovým pracoviskom a liečia sa v ňom deti v tých najvážnejších stavoch z celého Slovenska, pracuje na propacientskych riešeniach, aby sa malí pacienti a ich rodičia, ktorí často nie sú len z Bratislavy, vedeli v zdravotníckom zariadení dobre a nenáročne orientovať,“ povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
„Som detský lekár a viem, ako môže hospitalizáciu malý pacient, ktorý je napríklad prvý raz v nemocnici, náročne vnímať. Prostredie a dobrá orientácia v ňom sú pre pacienta a rodiča nesmierne dôležité. Vnímam tento projekt ako pozitívny prínos v prospech detí, ktoré sa liečia v nemocnici,“ skonštatoval Kamil Száz, štátny tajomník MZ SR.
V nemocnici budú pomáhať desiatky dobrovoľníkov z radov študentov Lekárskych fakúlt UK a SZU. “Projekt našich študentov naučí empatii, čo je najdôležitejšia vlastnosť lekára, pomôže im vcítiť sa do rodičov, ktorí majú strach o dieťa,” ocenil projekt dekan Lekárskej fakulty UK Juraj Šteňo.
Pomáhajúci študenti budú mať oblečené zelené tričká s logom NÚDCH a partnerov projektu. K dispozícii budú všetkým pacientom vo vstupnej hale, ktorí ich ľahko rozpoznajú vďaka výraznému nápisu “Rád Vám pomôžem“. ,,Na úvod sme oslovili študentov 3.-6. ročníkov, chceli sme upriamiť pozornosť na medikov, ktorí už majú kontakt s klinikami. Vo veľmi krátkom čase sa mi ozvalo 85 medikov so záujmom. Na úvod sme vybrali 20 študentov. Som presvedčený, že na našich medikov sa dá spoľahnúť, pretože už počas boja s COVID-19 sme dokázali zmobilizovať veľký počet z nich. Verím, že aj v spolupráci s NÚDCH a VŠZP bude pokračovať dobrá spolupráca,“ povedal Ivan Fuljer, predseda študentskej časti akademického senátu LF UK.