Náročná operácia zachránila Mateovi život

Galéria

Je to úplný zázrak na to, s akým vážnym zdravotným problémom sa narodil

V Bratislave 7. septembra  2021 – Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) zachránili život chlapčekovi, ktorý sa narodil s najťažšou vývojovou chybou uropoetického a gastro-intestinálneho traktu, aká sa na Slovensku vyskytne raz za 5 – 6 rokov. Mateo je veľmi živé a vitálne dieťa a náročnú operáciu zvládol veľmi dobre. ,,Je to úplný zázrak na to, s akým zdravotným problémom sa narodil,“ povedala dojatá pani Erika Žuffová, mama malého bojovníka.

Pár hodín po narodení malého Matea previezli  z nemocnice v Martine do NÚDCH, kde ho hospitalizovali na Neonatologickej klinike intenzívnej medicíny (NKIM) LF UK a NÚDCH. ,,Chlapček k nám bol včas transportovaný s veľmi vážnou vývojovou chybou uropoetického a GIT traktu, pri ktorej nedošlo k oddeleniu tráviacej a močovej sústavy a dieťatko sa narodilo s rázštepom  brušnej dutiny s vyústením obidvoch týchto sústav v jednom mieste.  Aj touto cestou chcem vyzdvihnúť vynikajúcu spoluprácu medzi Fakultnou nemocnicou v Martine a NÚDCH. Chlapčeka sme neoperovali hneď, zhruba dva týždne sme museli počkať, aby sme zistili, ako bude prospievať, prijímať a tráviť potravu, aby sme náročnú operáciu nezačali skôr, ako bolo dieťatko na ňu pripravené,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH, ktorý chlapčeka operoval a ďalej doplnil: ,,Som rád, že som mohol byť opakovane na stáži v zahraničí, kde som sa s takýmito náročnými a raritnými operáciami stretol. Aj v tomto prípade sme využili spoluprácu s Great Ormond Street Hospital v Londýne a počas operácie sme boli v kontakte s pánom prof. Mushtaqom, ktorý online sledoval, čo sa deje na operačnej sále.  Zlomové body, kedy sme sa rozhodovali ako pokračovať ďalej v operácii, sme spolu konzultovali.“ Lekár kliniky detskej chirurgie, MUDr. Rastislav Králik, sa počas náročnej operácie postaral o hrubé a tenké črievko, ktoré boli tiež postihnuté a urobil všetko preto, aby raz boli funkčné. Po náročnej operácii nasledovala rovnako náročná intenzívna pooperačná starostlivosť. MUDr. Dana Dolníková, primárka NKIM hovorí o prvom kontakte s pacientom:  ,,Mateo sa narodil s obrovskou chuťou do jedla aj do života a hneď  od začiatku sme sa snažili, aby začal prospievať a adaptoval sa  na život po narodení. Celý čas bol stabilizovaný a dobre pripravený na náročný výkon, ktorý zvládol veľmi dobre. Pooperačná starostlivosť bola veľmi náročná najmä zo strany sestier.  Bola perfektne odvedená a pacient sa veľmi rýchlo zhojil. A čo musím vyzdvihnúť, je nadštandardne dobrá spolupráca s maminkou chlapčeka, ktorá bola celý čas pri svojom dieťatku,  zatiaľ čo tatinko sa staral o zvyšok rodiny. Podpora nás zdravotníkov zo strany rodiny bola perfektná.“

,,Vnímali sme to všetko veľmi ťažko, keďže doma máme dve zdravé detičky a s takýmto niečím sme vôbec nepočítali. Ako každá mama, najskôr som prežívala beznádej, potom prišlo zmierenie sa a prijatie situácie takej, aká bola.  Stále sme však všetci dúfali, že to bude dobré. Aj touto cestou ďakujem MUDr. Petrovi Bartoňovi, pani primárke MUDr. Dane Dolníkovej, MUDr. Rastislavovi Králikovi  a vôbec celému Národnému ústavu detských chorôb, že nášmu synčekovi zachránili život,“ povedala Erika Žuffová, mama malého veľkého bojovníka, ktorého po prvotnej operácii čakajú ďalšie, pri ktorých sa definitívne uzatvorí močový mechúr a budú zrealizované ďalšie rekonštrukčné operácie.

Riaditeľ NÚDCH MUDr. Peter Bartoň poďakoval rodičom a vyzdvihol  spoluprácu medzi nemocnicami na Slovensku, medziodborovú spoluprácu v NÚDCH a rovnako spoluprácu so zahraničím a vyzdvihol skutočnosť, že na Slovensku chceme robiť a robíme špičkovú medicínu na svetovej úrovni. Zároveň poďakoval všetkým za perfektne odvedenú prácu.

Viac článkov z kategórie