V Bratislave 5. apríla 2019 – Zvýšená telesná teplota a horúčka dokážu rodičov, zvlášť malých detí, poriadne vystrašiť. Vedia o tom svoje aj lekári Oddelenia urgentného príjmu (OUP) Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH), u ktorých rodičia často hľadajú odpovede na otázky: Kedy znižovať horúčku? Ako ochrániť dieťa pred febrilnými kŕčmi a ako ich zvládnuť, ak ich už dieťa dostane?
,,Febrilné kŕče sa najčastejšie vyskytujú u detí od 6.mesiacov do 3 rokov, ale môžu byť aj do 5 rokov. Najčastejšie sa objavujú pri teplote nad 38oC, ale často aj pri vzostupe teploty. Približne u 80-95 % detí trvajú niekoľko sekúnd a netrvajú dlhšie ako 15 minút. Zväčša sú symetrické, dieťa je buď napnuté ako luk (tonické kŕče) alebo má zášklby svalov ( klonické kŕče) celého tela, prípadne len končatín alebo tváre. Dieťa nereaguje na oslovenie, je v bezvedomí, môže mať vyvrátené oči, neprítomný pohľad, je bledé až premodralé a nereaguje. Tieto sprievodné príznaky sú dôsledkom prudkého výstupu horúčky. Súvisí to s výstupom horúčky. K zastaveniu dýchania zvyčajne nedochádza a tento stav spontánne odoznie. Rodičia sú vystrašení, panickí, ale netreba sa vyľakať. Zväčša to môže byť len febrilný kolaps, kedy dieťa má zimnicu s triaškou a kolapsový stav.
Čo treba urobiť?
„Hneď odmerať teplotu. Pri horúčke nad 38 oC podať antipyretikum do konečníka, ak je teplota nad 39 oC, snažiť sa zároveň fyzikálne ochladzovať a dieťaťu urobiť mokrý zábal alebo vlažnú sprchu. Dieťa sa pri manipuláci a ochladzovaní zvyčajne preberie a začína reagovať. Ak pretrváva bezvedomie, dieťa treba uložiť do stabilizovanej polohy na boku a hneď privolať lekársku pomoc. Ak dieťa už malo v minulosti febrilné kŕče a znovu sa zopakujú, tak podávame aj antipyretikum aj rektálny diazepam a v prípade potreby aj fyzikálne ochladzovanie. Po zvládnutí základných úkonov a poklese teploty vyhľadáme lekársku pomoc,“ povedala MUDr. Mgr. Eva Dická, lekárka Detskej kliniky LF UK s NÚDCH.
Jednoduché febrilné kŕče zvyčajne trvajú kratšie ako 15 minút. Ak kŕče trvajú viac ako 15 minút a sú asymetrické, označujeme ich ako komplikované febrilné kŕče. Môžu signalizovať nejaké závažné ochorenie mozgu. ,,Jednoduché febrilné kŕče nemajú neurologický podklad. Vtedy zvýšené obavy nie sú na mieste. Ide o reakciu mozgu na teplotu. Avšak dieťa treba vyšetriť lekárom, lebo môžu byť známkou neuroinfekcie alebo sa môže manifestovať epilepsia. O vyšetrení elektroencefalografiou rozhodne neurológ podľa ďalších ložiskových a klinických príznakov,“ hovorí pani doktorka.
Ako sme už uviedli, febrilné kŕče sa najčastejšie vyskytujú u detí do piatich rokov. Aj napriek tomu, že v tejto vekovej skupine jednorazové jednoduché febrilné kŕče nemajú zvláštny diagnostický význam, predsa len ukazujú na jedincov so zvýšenou pohotovosťou ku kŕčovým stavom. Zväčša sa vyskytujú u detí, ktorých rodičia alebo súrodenci tiež prekonali febrilné kŕče. Rizikom sú komplikované febrilné kŕče s neurologickou symptomatológiou. U starších detí a u dospelých kŕče pri teplote sú vždy závažným diagnostickým príznakom ochorenia mozgu.