Viete ako vybrať správne školskú tašku?

Galéria

Mnoho rodičov si v tomto čase kladie otázku, ako správne vybrať školskú tašku tak, aby zabránili chybnému držaniu tela a aby bola zdrojom radosti aj pre dieťa. Na túto a iné otázky odpovedá MUDr. Blažena Brozmanová, CSc., lekárka Ortopedickej kliniky LF UK a Národného ústavu detských chorôb .

,,Na výber správnej školskej tašky  vplýva viacero činiteľov.  Školská aktovka je zdrojom radosti  pre budúceho prváčika,  lebo preň predstavuje  symbol obrovskej dôležitosti. Skúsenejší školáčik očakáva od aktovky, aby sa mu do nej zmestilo všetko dôležité pre školu aj niečo navyše. Pre väčšie slečny školáčky aj  stredoškoláčky predstavuje ,,obal“ na školské potreby často imidžovú záležitosť a zdravotné kritériá a praktickosť  sa vďaka rôznym kabelám  či vakom  dostávajú do úzadia. Pre väčších chlapcov býva formát školskej aktovky prvkom  osobnej nezávislosti a pri rôznych ťažkých vakoch nosených stále  cez jedno rameno,  býva aj zdrojom chybného držania tela, v horších prípadoch podporí aj zakrivenie chrbtice  – skoliózu.

Od čoho teda závisí vhodný   výber a správne  používanie školskej tašky?

V každom prípade by naplnená školská aktovka nemala presiahnuť 10% hmotnosti dieťaťa. Preto treba u mladších  a niekedy aj u starších školákov skontrolovať, či v školskej taške neprenášajú zbytočné a nepotrebné veci, napríklad učebnice z predošlého dňa. Takisto je vhodné, ak rodič zistí možnosti pitného režimu v škole, aby malé dieťa neprenášalo  relatívne ťažké plastové fľaše s nápojom. Veľmi dôležitá je vzdialenosť, akú dieťa do školy musí prejsť a takisto aj typ terénu. Je rozdiel, či dieťa rodičia dovezú priamo pred školu, resp. odprevadia  ku školskej bráne, alebo či ide do školy samé a ťažkú kabelu vlečie z piateho poschodia.

Optimálna je školská taška  vyrobená z ľahkého materiálu, ale zároveň dobre vystužená,  aby pevne priliehala na chrbát, lebo je zlé, ak taška na chrbte odstáva a dieťa ju má v predklone nadhodenú na zohnutom chrbte. Preto je dobré, aby taška menších detí bola k telu fixovaná aj vodorovnými popruhmi okolo pása. To, že nie je dobré nosiť tašku na jednom pleci, je veľmi dobre známe rodičom, horšie sa to vysvetľuje väčším deťom. Vhodnou alternatívou pre menšie dieťa,  ktoré má ďalej do školy a ide po hladkom teréne, je taška na kolieskach,  avšak dieťa si musí pravidelne striedať ruky. Proti ruksakom  starších školákov, ak sú dobre upevnené na oboch pleciach,  sa nedá namietať.

 

 

 

Viac článkov z kategórie