Profesionálny gastronomický systém pomôže pacientom TJKD

pacientom TJKD

V Bratislave 29. novembra 2023Nový profesionálny gastronomický systém pomôže pacientom Transplantačnej jednotky kostnej drene (TJKD) Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH).

 

,,Nový kulinár pomôže predovšetkým imunodeficitným pacientom TJKD. Umožní dlhšie udržať stabilnú teplotu stravy bez nutnosti jej opakovaného ohrevu a sterilizácie stravy,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a poďakoval Nadácii KVAPKA NÁDEJE nielen za nový gastronomický systém, ale aj za dlhoročnú pomoc a podporu najväčšej detskej nemocnice na Slovensku.

 Moderný kulinár je bezpečným spôsobom ako pre našich pacientov jedlo transportovať a krátkodobo skladovať. Po ukončení dlhoročného opatrenia – autoklávovania (opakovaného prehrievania) jedla pre naše liečené deti sa zvýšila tiež atraktívnosť stravy našich pacientov, čo je tiež veľmi dôležité,“ povedal MUDr. Peter Švec, PhD., primár TJKD.

Nový gastrokulinár a termoizolačný tabletový systém je moderný profesionálny gastronomický systém, ktorý zabezpečí bezpečnú, výživnú a chutnú stravu pre pacientov Kliniky detskej hematológie a onkológie NÚDCH. V rámci liečby onkologických aj nemalígnych ochorení niektorí malí pacienti absolvovali aj transplantáciu krvotvorných buniek. Práve spomínaný gastronomický systém má za úlohu zvýšiť kvalitu a komfort stravovania a výrazne skráti  čas čakania na stravu. Termoizolačné podnosy sú pasívne, čo znamená, že majú vysokú hygienickú ochranu a izoláciu. Sú bez elektrických súčiastok a dajú sa umývať v umývačke riadu, čo je efektívne a komfortné zároveň.

,,Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo v rámci našich charitatívnych aktivít a projektov odovzdať Národnému ústavu detských chorôb (NÚDCH) vyhrievaný kulinár na stravu a termoizolačné podnosy v hodnote 7 800 EUR.  Kvalitná a chutná strava predstavuje pre dlhodobo hospitalizovaných pacientvo obzvlášť dôležitý faktor, prostredníctvom ktorého vnímajú svoj pobyt a priebeh liečby. Má zároveň  významný vplyv aj na psychický stav pacientov. Preto sme sa rozhodli obstarať a darovať NÚDCH,  toto dôležité prevádzkové vybavenie na denné zabezpečenie chutnnej a bezpečnej stravy všetkým pacientom transplantačnej jednotky,“ povedal Ing. Michal Kaľavský, správca nadácie Kvapka Nádeje.

Nové zariadenie je schopné udržať čerstvo uvarené jedlo pri dostatočne vysokej teplote, čo bráni množeniu mikroorganizmov a predchádza potrebe opakovanej tepelnej úpravy stravy.
Zároveň zvyšuje bezpečnosť transportu a servírovania jedla deťom.

,,Gastronomický systém bol financovaný z príspevkov od spoločnosti SHELL Slovakia, ktorá dlhodobo spolupracuje s Nadáciou KVAPKA NÁDEJE. „Veľmi ma teší, že sme mohli opäť pomôcť tam, kde je to naozaj potrebné. Verím, že uľahčí malým pacientom pobyt v nemocnici a zjednoduší ich liečbu. Ďakujem všetkým našim zákazníkom, ktorí preukazujú svoju dobrú vôľu a opakovane venujú svoje Shell ClubSmart body nadácii,“ hovorí Jarmila Gurská, generálna riaditeľka spoločnosti SHELL Slovakia.

Viac článkov z kategórie