Nikdy som sa nevzdávala

V Bratislave – 12. apríla 2022  Jonáško sa narodil s otvoreným rázštepom bedrovej chrbtice. Hneď po narodení ho previezli na Neonatologickú kliniku intenzívnej medicíny LF UK a Národného ústavu detských chorôb, kde ho po adaptácii životných funkcií čakala náročná operácia.

,,Rázštep mal veľkosť 3 cm. Rodičia boli informovaní o možnej prognóze, keď u pacientov v minulosti hrozilo ochrnutie dolných končatín a celoživotná neschopnosť ovládať zvierače. Operáciu je potrebné vykonať čo najskôr, aby sa zabránilo zinfikovaniu rany, preto sme Jonáška operovali hneď nasledujúci deň po narodení,“ hovorí neurochirurg, MUDr. Robert Chrenko, PhD. a ďalej vysvetľuje: ,,Pri operácii sme mikrochirurgicky za monitorovania funkcii nervových štruktúr maximálne šetrne vypreparovali miechu, nervové korene a obaly a s pomocou umelej náhrady obalov defekt v mieste rázštepu uzavreli plastikou. Jonáškovi sa operačná rana zahojila bez komplikácii a v ďalšom priebehu sa normálne vyvinula hybnosť dolných končatín aj funkcia zvieračov.“ Na pracovisku detskej neurochirurgie od r.2019 vykonávajú operácie rázštepov chrbtice mikrochirurgickým spôsobom s použitím intraoperačného monitoringu nervových funkcií, čo významne zlepšilo pooperačné výsledky týchto pacientov.

Jonáškova mama Lucia to pri narodení dvojičiek nemala ľahké, aj druhý synček mal po narodení komplikácie a domov z NÚDCH odchádzali so sondou. Ale ako sama hovorí: ,,Hoci prognózy boli pre mňa desivé, nikdy som sa nevzdávala a dnes žijeme normálny život. Jonáško je pokojné dieťa, je veľmi šikovný, práve začína chodiť aj mentálny vývoj má v poriadku.. Do nemocnice chodíme na pravidelné kontroly. Rovnako v poriadku je aj jeho braček. Svojím príbehom chcem povzbudiť rodičov, aby sa nikdy nevzdávali, prijali veci také, akú sú a dôverovali svojmu vnútornému hlasu aj lekárom. Ďakujeme aj touto cestou vedeniu nemocnice, MUDr. Robertovi Chrenkovi, PhD., doc. MUDr. Františkovi Hornovi, PhD. a všetkým lekárom, sestrám a ostatným zdravotníckym pracovníkom všetkých pracovísk NÚDCH, kde sa o našich synov starali.“

Viac článkov z kategórie