Neumyté ovocie môže spôsobiť aj veľmi vážne ochorenie

Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) často upozorňujú, aká dôležitá je hygiena rúk. Najčastejšie sú to ruky, ktoré môžu byť zdrojom rôznych patogénov, ale aj konzumácia neumytého ovocia priamo z kríka v záhrade môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

,,V našej nemocnici pravidelne upozorňujeme na potrebu hygieny rúk, ktorú považujeme za dôležitý preventívny nástroj na ochranu zdravia. Mnohé parazity však môžu na človeka číhať nielen na rukách, ale aj neumytom ovocí,  akými sú napríklad čučoriedky, jahody, maliny alebo ríbezle konzumované priamo z kríka. Prenášajú ich lesné zvieratá, napríklad líška. Pozor treba dať aj na blízky kontakt s domácimi miláčikmi – psom, mačkou a inými, na ktorých srsti sa môžu nachádzať infikované vajíčka,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH.

Ďalšie riziko predstavuje kontaminovaná voda, zle umytá alebo vôbec neumytá zelenina a iné plody nachádzajúce sa blízko zeme v záhrade.

,,Najznámejším parazitárnym ochorením je toxoplazmóza, kde kľúčovým faktorom prenosu Toxoplasma gondii je mačka, ktorá vylučuje infikované vajíčka a tie sa môžu nachádzať okrem iného aj na neumytom ovocí a zelenine. Obzvlášť nebezpečná býva v tehotenstve a závažnou formou infekcie je aj jej očná forma. V našej nemocnici bolo v posledných piatich rokoch hospitalizovaných 9 pacientov v 12 hospitalizáciách. V anamnéze 8 z nich prevládal kontakt s domácimi zvieratami a 6 pacientov malo očnú formu toxoplazmózy. Ovocie alebo zelenina neboli v anamnéze prítomné,“ hovorí Mgr. Michal Adamišin, PhD., MPH, verejný zdravotník a hygienik NÚDCH a ďalej pokračuje: ,,Ďalším z takýchto ochorení je napríklad echinokokóza, ktorú spôsobuje parazit Echinococcus multilocularis vyskytujúci sa prevažne na severnej pologuli. Vajíčka sa môžu prenášať vetrom, sekundárne rukami a sú veľmi odolné – prežijú zimu, sneh aj mráz. Je ale dôležité vedieť, že toto ochorenie sa neprenáša z človeka na človeka. V NÚDCH sme v posledných piatich rokoch zaznamenali v súvislosti napríklad s echinokokózou tri hospitalizácie. Napríklad dieťa bolo k nám prijaté s bolesťami brucha s cystickým ložiskom v oblasti pečene, kde cysta bola definovaná ako echinokoková. Alebo opakovaná hospitalizácia pacienta s potvrdenou chronickou echinokokózou s početnými cystami na pečeni. Keďže v oboch prípadoch išlo už o chronické fázy ochorení, bolo ťažké vypátrať pôvod infekcie.“

Dôležité!

Každé ovocie a zeleninu treba pred konzumáciou dôkladne umyť. Rovnako po každom kontakte s akýmkoľvek zvieraťom a pred akýmkoľvek kontaktom s jedlom alebo potravinami je potrebné umyť si ruky vodou a mydlom. Na to sa často zabúda, ale je veľmi dôležité, aby pri manipulovaní s ovocím a zeleninou bolo náčinie – nože na krájanie, lúpanie, tanieriky, lopáriky pred používaním čisté a umyté. Rovnako každé domáce zvieratko po návšteve lesa alebo prírody treba umyť.

,,Počas rastu ovocia a zeleniny a následne ich minimálneho spracovania do čerstvých produktov sa môžu dostať patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať ochorenie a zapríčiniť rôzne infekcie prenášané potravinami. Kontaminácia môže byť prechodne prítomná na povrchu alebo preniknúť hlboko dovnútra cez poškodené miesta na povrchu čerstvých produktov. Čerstvo narezané produkty, rôzne šaláty, ovocie narezané na tanieroch a podobne, sú však vystavené väčšiemu riziku kontaminácie a degradácie v dôsledku použitia rôznych krokov prípravy, ako je umývanie, šúpanie, rezanie a krájanie. Okrem toho niektoré metódy spracovania zamerané na zabránenie kontaminácií a na predĺženie skladovateľnosti takýchto produktov môžu niekedy pôsobiť nepriaznivo a spôsobiť riziko pre ľudské zdravie. Napríklad, čerstvo nakrájané ovocie a zelenina, ktoré sa kazia a sú náchylnejšie na kontamináciu, môžu uľahčiť rast patogénnych a kaziacich sa mikroorganizmov,“ hovorí ďalej Michal Adamišin.

Ľudské patogény spojené s čerstvými produktmi vo všeobecnosti zahŕňajú napríklad vírus hepatitídy A, norovírus, Aeromonas spp., Bacillus cereus, Campylobacter spp., Clostridium botulinum, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella enterica, Shigella spp., Staphylococcus.

Viac článkov z kategórie