LETO A ÚRAZY

Každé dieťa má rado prázdniny, s týmto krásnym časom plnom zábavy a smiechu, sú však spojené aj úrazy a žiaľ od nich si prázdniny nevieme dať. Ak by sme mohli, tak by sme pre všetky deti najradšej zariadili neúrazové prázdniny.  Našim urgentným príjmom prejde okolo 160 až 200 detí denne. Takmer polovica z nich sú práve úrazy. Ako hovorí primár Oddelenia urgentného príjmu MUDr. Marcel Brenner, mnohým úrazom by sa dalo vyhnúť.

Treba dbať na správne používanie ochranných pomôcok pri športe. Je to napríklad nepoužívanie alebo nesprávne používanie ochranných prostriedkov, ktoré sú predpísané. Deti nemajú napríklad prilby pri používaní kolobežiek, či korčulí. Časté sú úrazy na trampolínach a detských preliezkach. Úrazy z trampolín, bicyklov a kolobežiek máme denne  a niekoľko aj takých, ktoré končia hospitalizáciou a operačným riešením zlomenín.

Nebezpečné slnko

Často si rodičia neuvedomia silu slnečného svitu. Preto by sme mali dohliadnuť aj na ochranu očí a hlavy.

S nastávajúcim príchodom leta evidujeme aj poruchy zdravia spôsobené slnečným svitom, či neprimeranej expozícii slnečným svitom. Čiže naozaj je čas, začať  používať ochranné okuliare pre deti, chrániť vlasatú časť hlavy pokrývkou, používať ochranné krémy. Mali sme už prípady poškodení kože solárnym účinkom, či poškodenia očí.“ Hovorí primár. Ide o najmä o  poškodenie oka zo slnečného svitu a to môže byť akútne. Dieťa má výpadky zorného poľa, alebo ho oko svrbí, páli, či horšie vidí. Sú to prechodné stavy, no takéto pôsobenie si sietnica oka na dlho pamätá.

Prehriate organizmu, či naopak zlé nastavenie klimatizácie

Určite ani na malú chvíľu netreba nechávať deti v aute. Rozpálené plechy z auta doslova spravia pec. Práve tragické následky bývajú najčastejšie v lete. Druhým extrémom sú zase klímy. Ak dieťa prechádza z horúceho prostredia do silne klimatizovanej miestnosti, tak môže mať bolesti svalov a tela.

Áno, príliš veľký gradient medzi dvomi prostrediami škodí aj dospelému a samozrejme prechod medzi klimatizovanými priestormi, ktoré nevieme ovplyvniť treba nejakým spôsobom znášať, ale ovplyvniteľné nastavenia klimatizácie je potrebné riešiť tak, aby nedošlo k poškodeniu zdravia. Subjektívne by to dieťa nemalo prežívať nejaký dramatický pocit prechodu dvoch prostredí. Ďalšia vec je ten rozdiel teplôt a ten by nemal byť viac ako 6-7 stupňov.“ Upozorňuje MUDr. Brenner.

A samozrejmosťou by mal byť dohľad nad pitným režimom detí. V zápale hry, či inej aktivity zabúdajú na smäd. Zabudnúť by však nemali rodičia. „Odovzdávanie tepla prostredníctvom potenia znamená dramatickú zmenu v obehu tekutín v tele dieťaťa. Nosenie zásob vody so sebou na takéto aktivity a ponúkanie dieťaťu vodou alebo iného vhodného nápoja, aj  keď nie je smädné je nevyhnutné. Kolapsové stavy z dehydratácie riešime tiež každý deň.“ Pripomína primár.

Veríme, že sa naše radi dostali až k vám a že vaše deti si užijú leto plné slnka a zábavy a najmä bez úrazov.

Viac článkov z kategórie