Knižničky

Galéria

Dňa 24.10.2022 zástupcovia o.z. POP akadémia – Pokora Odvaha Pokoj spolu s partnermi projektu #KnihyPreZazracneDeti odovzdali prvé knižnice pre NÚDCH v Bratislave. Spolu 7 knižníc bude umiestnených v čakárňach v poliklinickej časti NÚDCH, kde v každej z nich bude umiestnených 20 knižných titulov určených pre deti. Knihy si deti a ich rodičia môžu požičať počas čakania na vyšetrenia.
Benefičný projekt #KnihyPreZazracneDeti bol vyhlásený daným občianskym združením na Medzinárodný deň dobrosrdečnosti 13.11.2021 a cieľom bolo získať rozprávkové knihy cez benefičný program #RozpravkaJeUmenie pre materské a základné školy, kde deti ako vstupenku priniesli práve rozprávkové knihy a poslali tak kúsok dobra v duchu #OdDetiPreDeti do nemocničných čakární. Zároveň o.z. POP akadémia – Pokora Odvaha Pokoj vyhlásilo aj peňažnú zbierku za účelom získavania finančných prostriedkov určených pre kúpu knižníc pre tieto darované rozprávkové knihy od detí, a vytvorilo tak transparentný účet www.zazracnedeti.sk a rôzne benefičné programy, kde mohla široká verejnosť danú peňažnú zbierku podporiť.
V priebehu celého roka sa vďaka pomoci viacerých partnerov podarilo zabezpečiť spolu 28 knižníc do nemocníc v rámci celej SR. Program bude pokračovať najbližšie 2 roky a 13.11.2022 bude vyhlásený druhý ročník tohto projektu. Minulý rok ako vďaku všetkým deťom, ktoré knihu darovali vytvorili organizátori daného projektu rekordný najvyšší vianočný stromček ozdobený darovanými knihami, ktorý mohli deti nájsť vystavený pri Slávnostnom schodisku na Bratislavskom hrade. Aj tento rok bude #POPakademia tvoriť rekordný vianočný stromček, ktorý prekoná o pár metrov ten minuloročný.
Projekt #KnihyPreZazracneDeti to nemal od začiatku vôbec jednoduché a najskôr sa #POPakademia musela prispôsobiť k opatreniam, následne zvládnuť lockdown, či popasovať sa s podstatne nižšou návštevnosťou akcií v rámci celej SR počas letných mesiacov. Ale získaných 28 knižníc aj napriek rôznym komplikáciám je veľký úspech, a ten by sa bez podpory partnerov, sponzorov, darcov, dobrovoľníkov a aj samotných nemocníc nedokázal vytvoriť.
NÚDCH bola prvou nemocnicou, ktorá pozvanie do projektu prijala a pevne veríme, že budú knižnice s darovanými rozprávkovými knihami od detí pre ďalšie deti spríjemňovať čas počas čakania na vyšetrenia a pomôžu deťom prekonávať všetok strach a obavy. Tak ako prekonávajú tieto pocity aj hrdinovia z rozprávkových kníh. POP Akadémia – Pokora Odvaha PokojPomáhame deťom Národného ústavu detských chorôb
Foto: Michaela Vojtková

Viac článkov z kategórie