Energiou ma dobíjajú vnúčatká aj práca

 

V Bratislave 13. marca 2023 – Už v detskom veku bola rozhodnutá, že chce pracovať s deťmi. Krajšiu prácu ako detská zdravotná sestra si nevedela predstaviť. Profesijný sen z detstva sa jej splnil s malou zmenou – stala sa diétnou sestrou a pre deti v nemocnici pripravuje stravu. Koľko základných, špeciálnych a metabolických diét denne pripravujú a prečo sú niektoré diéty rozpisované presne na gram? Aj o tom hovorí Jana Pagáčová, vedúca Oddelenia liečebnej výživy a stravovania Národného ústavu detských chorôb.

,,Deti som vždy milovala a sa chcela som sa o nich starať,  už v detstve som mamičkám  na dedine kočíkovala deti a bola som rozhodnutá stať sa detskou zdravotnou sestrou. Ale moja kamarátka, ktorá študovala odbor diétna sestra na Strednej zdravotnej škole v Bratislave, mi  rozprávala zážitky zo školy a najmä z praxe. Veľmi ma zaujalo, čo hovorila a na poslednú chvíľu som sa aj ja rozhodla pre tento odbor. Vždy som sa rada motala v kuchyni a vedela som, že ma to bude baviť.“ Napokon, v tom veku už mala dosť skúseností z domácej kuchyne – svoj prvý koláč, ovocnú bublaninu upiekla ako 7 ročná. Sama si pripravila aj čokoládovú polevu z kakaa a masla. Na cukor síce zabudla, ale vynašla sa a polevu posypala cukrom. Koláč chutil skvelo.

Stredná zdravotná škola v Bratislave ju zaujala od samého začiatku, o tom nebolo pochýb. ,,Hlavne praxou, kde sme s pedagógmi rozoberali jednotlivé diéty a na ich základe pripravovali diétne jedlá.  V kuchyni som vždy bola dosť zručná, odborná prax mi išla veľmi dobre. S pribúdajúcimi vedomosťami a zručnosťami sme vymýšľali aj svoje vlastné recepty. Bolo to naozaj zaujímavé.“ Štúdium ukončila maturitou a  následne absolvovala aj štúdium na Slovenskej zdravotnícke univerzite, aby mohla vykonávať aj vedúcu pozíciu v stravovacej prevádzke. A tak ako školské časy boli zaujímavé, rovnako aj roky v práci. Prvých tridsať rokov pracovala v Nemocnici s poliklinikou v Šali. Neskôr si podala žiadosť o prijatie do zamestnania do detskej nemocnice v Bratislave aj napriek tomu, že je vzdialená sto kilometrov od bydliska a nevedela si celkom predstaviť, ako by takú vzdialenosť dochádzala každý deň do práce a z práce. Sama neverila, že sa jej ozvú. ,,Práve v tom čase odchádzala vedúca diétna sestra  na materskú dovolenku a ponúkli mi zastupovanie a už som ostala pracovať v tom čase v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave. Neskôr na pozícii vedúcej Oddelenia liečebnej výživy a stravovania.“ V najväčšej detskej nemocnici na Slovensku – Národnom ústave detských chorôb, pracuje už  13 rokov.

A kto by si myslel, že práca v jedálni v oblastnej nemocnici a veľkej koncovej detskej nemocnici je zhruba rovnaká, mýlil by sa. ,,V detskej nemocnici  je práca úplne iná, máme tu veľký sortiment prípravy diét, denne pripravujeme aj niekoľko desiatok – takmer 30  základných diét, špeciálne a metabolické  diéty podľa potreby a rovnako denne pripravujeme tri chody stravy pre zamestnancov. Medzi základné  diéty patria napríklad šetriace diéty, neslané, racionálne stravovanie a iné. Špeciálne diéty sú diabetické diéty pre deti s pridruženými ochoreniami – napríklad tráviaceho traktu. Najzložitejšie sú metabolické diéty, ktoré musia byť rozpísané s presnosťou na gramy. Diétne sestry týmto deťom potraviny presne vypočítavajú podľa ochorenia a hmotnosti. Takáto strava sa váži a pripravuje  každá samostatne pre konkrétne dieťa s individuálnym rozpisom aj gramážou. Diétna sestra tak pre každé dieťa s metabolickým ochorením individuálne pripraví podklady pre kaloricky aj nutrične vyváženú diétu a jedálny lístok, podľa ktorého sa táto strava pre dieťa pripravuje.“ Prácou diétnych sestier je dohľad nad  prípravou jedla pre deti s metabolickými-individuálnymi ochoreniami, ktoré sa vždy v nemocnici v spolupráci s lekármi nastavujú napríklad na nový druh potraviny, na ktorý si zvykajú postupne, aby nevznikol zdravotný problém. Tiež sú to rôzne výnimky zo stravy  pre alergie, napríklad na mak, sóju, vajcia, orechy alebo inú potravinu, alebo dieťa nemôže konzumovať citrusové plody a namiesto bieleho pečiva len grahamové pod. Diétna sestra-nutričný terapeut OLVaS veľmi úzko spolupracuje s diétnymi sestrami z ambulancie pre dedičné metabolické ochorenia a diabetológie.   Je to zodpovedná práca pre každé dieťa jednotlivo pripraviť špeciálnu diétu.

Nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí je nedostatok sestier. Aká je situácia s diétnymi sestrami u nás,  majú mladí ľudia záujem o túto prácu? ,,Máme vyštudované diétne sestry, v tom problém nie je, ale skôr vo vzdelávaní sa oproti minulosti niektoré veci zmenili, čo je na škodu. V súčasnosti musíme naše kolegyne po škole oveľa dlhšie zaúčať, aby mohli pracovať samostatne a ostať v službe počas víkendu. Je to vždy individuálne a závisí aj od šikovnosti a snahy naučiť sa nové veci.  Máme konkrétne na prevádzke aj diétneho brata, ktorý je veľmi šikovný. Niekto už  po dvoch mesiacoch môže slúžiť sám, inému to  trvá oveľa dlhšie. Diétna sestra musí ovládať všetky diéty, urobiť rozpisy, pripraviť výmerky-sezónne, vyhotoviť diéty, odkontrolovať stravu a všetko pouzatvárať. Napríklad kolegovia zavolajú z oddelenia, že majú problém a treba vedieť správne reagovať na požadovaný  druh diéty.“

Kolektív pracovníkov OLVaS je súdržný, kolegovia si navzájom pomáhajú a neraz sa aj schuti zasmejú. Ak aj  vzniknú problémy na prevádzke, vyriešia ich hneď v zárodku a veci sa dajú do poriadku. Napriek tomu, že Janka Pagáčová sa do práce teší každý deň a inú si ani nevie predstaviť, psychohygiena a relax sú nevyhnutné. ,, Keďže bývam v rodinnom dome, musím vedieť urobiť všetko okolo domu – maľujem, viem murovať, obkladať. Všetky dielčie práce, napríklad, ak niekde odpadne kachlička, si robím sama a nevolám majstrov. Kompletne obrábam záhradu, strihám stromy, pílim drevo motorovou pílou. Voľné chvíle najradšej trávim v rodine – s bratom a dcérami. Navštevujeme sa a pomáhame si. Pomáham dcéram, starám sa o vnúčatká, ktoré mi dávajú  energiu. Vyslovene ma dobíjajú, chodíme spolu na dovolenky – v zime na lyže,  v lete k moru, alebo spoznávame krásy Slovenska.“

Viac článkov z kategórie