V Bratislave 30. 7. 2024
Do ambulancií Oddelenia urgentného príjmu (OUP) Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) prichádza týždenne niekoľko detí s úrazmi v súvislosti s trávením voľného času pri vode. Počas prvého mesiaca prázdnin lekári na urgentnom príjme pomáhali 6 pritopeným deťom, ktoré vdýchli alebo prehltli vodu v súvislosti s aktivitami pri vode a následne potrebovali lekárske ošetrenie.
,,Hoci sú prázdniny obdobím, na ktoré sa tešia všetci školáci, v nemocnici vidíme mnohé riziká, ktorým sú práve deti v tomto období vystavené. Veľa úrazov hrozí pri vode a vodných športoch. Naši lekári upozornili na tie najzávažnejšie z nich a poradili, ako stráviť príjemný čas pri vode bez zranení. Máme pred sebou ešte polovicu prázdnin a školákom želám pekné zážitky pri vode a iných aktivitách prežitých v zdraví,“ zaželal všetkým pekné a predovšetkým zdravé leto MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH.
Ťažkosti súvisiace s kúpaním možno rozdeliť na niekoľko oblastí. ,,Na začiatku sú to jednoduché pritopenia až utopenie, ktoré môžu končiť smrťou s tým, že ide o vdýchnutie vody do dýchacích ciest, prípadne prehltnutie vody do žalúdka a následne vracanie a vdýchnutie zvratkov zo žalúdka do dýchacích ciest. Voda a zvratky v dýchacích cestách môžu okrem akútneho problému s okysličením organizmu spôsobiť v ďalšom priebehu ťažké zápaly pľúc. Preto po každom dusení, ktoré nastáva na vodnej hladine, treba vyhľadať lekársku pomoc vzhľadom na už spomenuté vysoké riziko rozvoja zápalu pľúc, “ hovorí MUDr., Mgr. Marcel Brenner, MPH, primár OUP NÚDCH a ďalej hovorí: ,,Vdýchnutie vody a pritopenie môže spôsobiť viacero faktorov – slabá zručnosť pri plávaní, prekonávanie vysokých vĺn pri kúpaní sa v mori, tiež únavou alebo precenením svojich síl na vodnej hladine, ale aj v malom bazéne, či plytkej vode. Nechcené vdýchnutie vody môže nastať tiež v súvislosti s úrazom vo vode – napríklad dieťa sa zamotá do rastliny, prípadne narazí nohou do niečoho pod vodou a utrpí bolesť, ktorá mu znemožní ďalej plávať, tiež to môže byť kontakt s iným plavcom, člnom alebo inou prekážkou v plávaní.“
Ďalšie ťažkosti alebo úrazy pri vode súvisia s nejakým predmetom alebo živočíchom – napríklad pristúpenie ježka s ostňami, poranenia črepinami skla, ostrými hranami rôznych predmetov a pod. Lekári upozorňujú na skutočnosť, že akýkoľvek úraz vzniknutý pod vodou je potrebné ošetriť a podľa rozsahu zvážiť následné lekárske ošetrenie. V rámci prvej pomoci sa zastavuje krvácanie a rana sa vyplachuje dezinfekčným roztokom a sterilne prekryje. Po takomto úraze by už dieťa nemalo ísť do vody.
V súvislosti s vodnými športami sú vysoko rizikové tiež skoky do vody, pri ktorých sú hlava a krk najcitlivejšími miestami a môžu skončiť smrťou alebo trvalými neurologickými následkami. ,,Je potrebné deťom zakázať skákanie do vody hlavou vpred, pokiaľ nemáme istotu, že tam je dostatočná hĺbka a dieťa je dostatočne technicky vyspelé na takýto typ skoku a tiež, že sa pod hladinou nenachádza iné dieťa alebo iný predmet. Skoky do plytčiny hlavou vpred môžu končiť zlomeninou krku, čo znamená poškodenie krčných stavcov, ktoré sa môžu polámať. Výlomky krčných stavcov môžu zatlačiť na miechu, čo môže spôsobiť následné znecitlivenie až úplné ochrnutie dieťaťa od krku nižšie v najhorších prípadoch a invalidizáciu dieťaťa,“ hovorí Marcel Brenner. V Národnom ústave detských chorôb lekári Neurocentra operovali dve deti, ktoré si po skoku do vody poranili chrbticu. Rovnako u ďalších dvoch detí s poranením chrbtice v dôsledku pádov v inom prostredí bola potrebná operácia chrbtice. Všetky tieto prípady lekári riešili vo veľmi krátkom čase – v priebehu len 4 dní. Našťastie všetky sú bez neurologických následkov.
,,Pri skokoch do bazéna deti poznajú hĺbku a vedia kam skáču. Skoky do vody z miest na to určených, akými sú skokanské mostíky v bazénoch a pod dohľadom plavčíka, pokiaľ dieťa neprecení svoje schopnosti a sily, sú relatívne bezpečné. Napriek tomu sa ale aj tu môže stať čokoľvek nepredvídané a treba byť obozretný. Skokanské mostíky majú niekoľko úrovní a dôležité preto je vybrať si takú výšku, ktorá je pre dieťa bezpečná. Ak dieťa nemá skúsenosti so skákaním do vody a zvolí si vysokú výšku, vystavuje sa vysokému riziku zranení. Vždy je dôležité zhodnotiť všetky možné riziká, staršie dospievajúce deti v mnohých prípadoch vedia zhodnotiť dané riziká, u malých detí, ktoré nevedia zhodnotiť aké nebezpečenstvá vyplývajú z danej činnosti, to musia urobiť rodičia, prípadne osoby, ktorým sú deti zverené,“ hovorí MUDr. ,Mgr. Pavol Šinka, lekár Kliniky detskej chirurgie LF UK a NÚDCH.
Nebezpečnejšie v tomto smere sú jazerá a iné vodné plochy, kde deti a nevedia, aká je na danom mieste hĺbka. Ak je voda príliš plytká a pri silnej rýchlosti skoku narazia na dno jazera, môžu sa zraniť. Veľa závisí od spôsobu, akým skáču do vody. Ak skáču hlavou dole, môžu utrpieť vážny úraz hlavy, fraktúru krčných stavcov, čo môže byť život ohrozujúce zranenie. Ak skáču nohami do vody, môžu utrpieť zlomeniny dolných končatín, pri páde na zadok môžu utrpieť zlomeniny hrudníkových a krížových stavcov a iné. Aj pri hlbokej vode môžu byť na dne sklo a iné nebezpečné predmety, ktoré môžu spôsobiť vážne zranenia. Najlepšie je neskákať do vody a ak, tak len na miestach na to určených.
Primár OUP tiež upozornil na prípady, kedy staršie deti a mladí dospelí požívajú návykové látky, napríklad alkohol a následne idú do vody. Takéto prípady často končia smrťou. Požitie akejkoľvek euforizujúcej látky spôsobí to, že užívateľ tejto látky nie schopný racionálne zhodnotiť ani svoje schopnosti ani riziká vo vode. Voda je vysoko rizikové prostredie na to, aby pri precenení vlastných síl došlo k tragédii .