Pri raritnej operácii lekári urobili u dieťaťa náhradu ramena, ramennej kosti a lakťa

Odkazy

  V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) lekári prvýkrát na Slovensku u dieťaťa mladšieho školského veku nahradili celú ramennú kosť postihnutú nádorom modulárnou endoprotézou a urobili tak náhradu ramena, ramennej kosti a lakťa. Raritnú operáciu sa podarilo zrealizovať  aj vďaka úspešnej spolupráci lekárov NÚDCH a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

  ,,Pre všetkých našich pacientov vždy robíme maximum,  lekári zvažujú všetky možnosti a navrhujú nové riešenia. Tak to bolo aj u tohto dieťa, u ktorého vzhľadom na veľkosť nádoru bola jednou z eventualít aj amputácia ramena, aby zachránili život dieťaťa. Som veľmi rád, že raritnou operáciou sa  lekárom  podarilo zachrániť ruku dieťaťa,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a poďakoval tímu lekárov NÚDCH a UNB a rovnako všetkým zdravotníkom, ktorí sa o dieťa starali a ďalej sa starajú. Dieťa sa má dobre a zotavuje sa po operácii.

  ,,Bolo to dieťa s centrálnym konvenčným osteosarkómom, čo je najčastejšia forma osteosarkómu.  Problém bol, že prerastal príliš vysoko a okrem deltového svalu zasahoval aj do manžety rotátorov, čo sú svaly zodpovedné za rotačné pohyby ramena. Druhým problémom bolo, že nádor postihoval takmer celú diafýzu, a presahoval do distálnej časti ramennej kosti. Keby sme spravili resekciu len nádoru, ostalo by nám veľmi málo miesta na ukotvenie endoprotézy. Rozhodli sme sa, že urobíme resekciu celej  ramennej kosti a spravíme náhradu ramenného kĺbu aj náhradu lakťa, čiže tzv. Total humerus,“ povedal MUDr. Andrey Švec, PhD., MPH, prednosta I. ortopedicko-traumatologickej kliniky LFUK, SZU a UNB, ktorý viedol operačný tím.

  ,,Kosť postihnutú malignitou sme vybrali a pristúpili sme ku končatine zachraňujúcemu operačnému výkonu. Aj napriek tomu, že sa nádor podarilo onkologicky zvládnuť a po chemoterapii sa začal zmenšovať, stále zaberal až dve tretiny ramennej kosti.  A keď sme chceli zachovať onkologickú radikalitu, museli sme vybrať celú ramennú kosť a nahradiť ju endoprotézou Total humerus. Nádor sa nám podarilo vybrať bez väčších krvných strát. Najskôr sme implantovali skúšobnú a následne definitívnu modulárnu endoprotézu ramena.  Modulárne endoprotézy si vieme vyskladať z jednotlivých častí priamo na operačnej sále,“ povedal prof. MUDr. Milan Kokavec, PhD, MPH, prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a NÚDCH.

  Lekári sa veľmi dôsledne pripravili na náročnú operáciu, no napriek tomu počas náročného –  viac ako štyri hodiny trvajúceho výkonu, museli zvládnuť viaceré úskalia. ,,Odizolovať nádor od veľkých ciev, to je vždy problém, zvlášť keď cievy naliehajú alebo sú zavzaté v nádore. Tiež sme museli špeciálnou sieťkou, podobnou pančuche, protézu fixovať  do kĺbnej jamky ramena, aby nevykĺzla,“ priblížil ďalej prof. Milan Kokavec.

  Náročný výkon lekári NÚDCH realizovali v spolupráci s MUDr. Andreyom Švecom, PhD., MPH,  prednostom I. ortopedicko- traumatologickej kliniky LF UK, SZU a UNB a MUDr. Máriom Malinom, lekárom I. ortopedicko-traumatologickej kliniky.  Sú to raritné výkony aj v zahraničí.

  Viac článkov z kategórie