Neonatologická klinika intenzívnej medicíny LF UK a NÚDCH aj 19. decembra 2024 pokračovala v tradícii organizovania odborného sympózia s medzinárodnou účasťou – Deň novorodenca – technika teória – prax a klinická aplikácia v starostlivosti o novorodenca. Hlavnou témou tohoročného stretnutia bol plač novorodenca, jeho význam, dôvod, úloha v živote novorodenca a jeho postavenie v hodnotiacich skórovacích škálach.Plač je základná forma komunikácie o potrebách novorodenca. Novorodenec plače, keď je hladný, unavený, cíti sa osamotený, alebo, keď ho niečo bolí. Novorodenec nevie verbálne komunikovať, a preto na každý typ plaču by sme mali reagovať.
Sympózium predstavuje spojenie poznatkov experimentálnych sledovaní u zvierat s anatomickými, teoretickými a klinickými zisteniami u novorodenca pri analýze hodnotenia opisu a významu plaču novorodenca. Je výsledkom spolupráce pracovísk teoretických ústavov LF UK, Slovenskej akadémie vied, Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny a zahraničných pracovísk v Brne a Prahe. Sympózium obohatili práce študentov LF UK, ktoré boli výsledkom ich pregraduálneho vzdelávania na NKIM.
Sympózium sa nieslo v príjemnej predvianočnej adventnej atmosfére, ktorú umocnili nielen výtvarné práce detských pacientov z NÚDCH na tému „Priania a túžby skryté v slzách, aby novorodenec neplakal“, ale aj vianočné hudobné sklady mladého husľového virtuóza Davida Palkecha. Deti zo Základnej školy Milana Hodžu v Bratislave so sebou priniesli veľký obrázok novorodenca s rôznymi želaniami, aby neplakal:
„Keď slzička spadne, pekne sa vysuší. Milí rodičia, nebojte sa, vaši novorodenci sú v dobrých rukách.“
„Neplač, čaká ťa krásny deň. Nebojte sa rodičia, každé dieťatko plače. Máme ťa radi.“
„Bábätko, prestaň plakať. Upokoj sa, daj si mliečko. Neboj sa, stojíme s tebou ako tvoji
rodičia. Tak už neplačkaj. Každý ťa má rád.“
„ Pekne si poplač, je to zdravé, ale neplač veľa, aby maminka a tatinko neboli smutní.“
Žiaci z gymnázia na Pankúchovej ulici v Bratislave darovali háčkované rukavičky, chobotničky a deky, ktoré vyrobili vlastnými rukami. Naši malí kamaráti uviedli do života aj novú monografiu autorov: Brucknerová I, Trnka M. a kol.: Zdravé dieťa – Ruka novorodenca a popriali monografii veľa čitateľov a niekoľko prianí:
…nech ruka novorodenca cíti dotyk ruky rodiča a ruky rodiča poskytnú bezpečie…
…nech ruka novorodenca chytí kúsok šťastia, aby ho sprevádzalo celý život…
…nech sú ruky vždy súčasťou vrúcneho objatia…
Monografia je určená pre poslucháčov všeobecného a zubného lekárstva lekárskych fakúlt v rámci pregraduálneho vzdelávania, ako aj na rozšírenie vedomostí v rámci postgraduálneho štúdia neonatológie.
Plač novorodenca, hoci nikto na sympóziu neplakal, priviedol do priestorov Národného ústavu detských chorôb veľa prednášajúcich, ale aj poslucháčov.
Moje želanie pre novorodencov: „Nechajme slzám plniť si ich funkciu. Stále sú ukryté v našom tele. Objavia sa, keď je ten pravý čas a dôvod. Nech slzy novorodenca zaostrujú pohľad, aby bol ostrý a viditeľný v každom okamihu, aby sa novorodenec mohol pozerať do budúcnosti. Vždy sa snažme nájsť a odhaliť príbeh, ktorý je ukrytý v každej jednej slze.“ prednosta NKIM LF UK a NÚDCH prof. MUDr. Ingrid Brucknerová, PhD.