V Bratislave 19. februára 2024 – Vďaka úspešnej spolupráci Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a Univerzitnej nemocnice Bratislava lekári prvýkrát na Slovensku u dvoch detí mladšieho školského veku nahradili celú ramennú kosť postihnutú nádorom modulárnou endoprotézou a urobili tak náhradu ramena, ramennej kosti a lakťa. Raritné operácie sa podarilo zrealizovať v mesačnom rozostupe.
Pre všetkých našich pacientov vždy robíme maximum, lekári zvažujú všetky možnosti a navrhujú nové riešenia. Tak to bolo aj u tohto dieťa, u ktorého vzhľadom na veľkosť nádoru bola jednou z eventualít aj amputácia ramena, aby zachránili život dieťaťa. Som veľmi rád, že raritnou operáciou sa lekárom podarilo zachrániť horné končatiny oboch detí,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a poďakoval tímu lekárov NÚDCH a UNB a rovnako všetkým zdravotníkom, ktorí sa o dieťa starali a ďalej sa starajú. Deti sa majú dobre a zotavujú sa po operácii.
,,U oboch pacientov bol diagnostikovaný centrálny konvenčný osteosarkóm, čo je najčastejšia forma osteosarkómu. U oboch detí nádor prerastal vysoko a okrem deltového svalu zasahoval aj do manžety rotátorov, čo sú svaly zodpovedné za rotačné pohyby ramena. Druhým problémom bolo, že nádory postihovali takmer celú diafýzu, a presahovali do spodnej časti ramennej kosti. Keby sme spravili len resekciu len nádoru, ostalo by nám veľmi málo miesta na ukotvenie endoprotézy. Rozhodli sme sa, že urobíme resekciu celej ramennej kosti a spravíme náhradu ramenného kĺbu aj náhradu lakťa, čiže tzv. Total humerus,“ povedal MUDr. Andrey Švec, PhD., MPH, prednosta I. ortopedicko-traumatologickej kliniky LFUK, SZU a UNB, ktorý viedol operačný tím.
,,Kosť postihnutú malignitou sme vybrali u oboch detí v mesačnom rozostupe a pristúpili sme ku končatine zachraňujúcemu operačnému výkonu. Aj napriek tomu, že sa nádor podarilo onkologicky zvládnuť a po chemoterapii sa začal zmenšovať, stále zaberal až dve tretiny ramennej kosti. A keď sme chceli zachovať onkologickú radikalitu, museli sme vybrať celú ramennú kosť a nahradiť ju endoprotézou Total humerus. Nádory sa nám podarilo vybrať bez väčších krvných strát. Najskôr sme implantovali skúšobnú a následne definitívnu modulárnu endoprotézu ramena. Modulárne endoprotézy si vieme vyskladať z jednotlivých častí priamo na operačnej sále,“ povedal prof. MUDr. Milan Kokavec, PhD, MPH, prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a NÚDCH.
Počas viac ako štyri hodiny trvajúcich výkonov bolo potrebné zvládnuť viaceré úskalia. ,,Odizolovať nádor od veľkých ciev, to je vždy problém, zvlášť keď cievy naliehajú alebo sú zavzaté v nádore. Tiež sme museli špeciálnou sieťkou, podobnou pančuche, protézu fixovať do kĺbnej jamky ramena, aby nevykĺzla,“ priblížil ďalej prof. Milan Kokavec.
Náročný výkon lekári NÚDCH realizovali v spolupráci s MUDr. Andreyom Švecom, PhD., MPH, prednostom I. ortopedicko- traumatologickej kliniky LF UK, SZU a UNB a MUDr. Máriom Malinom, lekárom I. ortopedicko-traumatologickej kliniky. Sú to raritné výkony aj v zahraničí.