Správna ochrana kože detí na slnku.
Štípance.
Alergické reakcie z tepla a slnka
Primárka Detskej dermatovenerologickej kliniky MUDr. Martina Hertelová pripravila základné odporúčania pre ochranu citlivej detskej pokožky detí.
Ochrana pokožky u detí by nemala byť určená iba na obdobie počas leta/prázdnin. Slnečnému žiareniu sú deti vystavené počas celého roka. Našou úlohou je naučiť naše deti ako sa správať na slniečku, aby si vytvorili návyky, ktoré si so sebou ponesú celý život. Ochrana v detstve a u adolescentov je zásadná. Totiž nadmerná expozícia UV žiareniu, pri ktorej dochádza ku spáleniu pokožky a až tvorbe pľuzgierov, zvyšuje riziko na vznik kožných nádorov až o 80% a má za následok predčasné starnutie kože.
Deti do 3.rokov života by nemali byť bez vystavené priamemu slnečnému žiareniu bez použitia vhodnej fotoprotekcie. Pod fotoprotekciou rozumieme – krémy s ochranným faktorom, pokrývky hlavy, okuliare, oblečenie s UPF a iné.
Medzi 11-16 hodinou treba vyhľadávať tieň, nosiť pokrývky hlavy so širokou strieškou, jednodielne plavky, poprípade aj plavky UPF, treba byť v tieni a samozrejmosťou je dôsledné sledovanie pitného režimu.
Detskú pokožku možno chrániť viacerými spôsobmi:
-vhodný ochranný krém s SPF
-vhodné oblečenie
-ochranné doplnky
Pre deti do 3 rokov sú vhodné produkty s obsahom minerálnych filtrov, slúžia ako doplnková fotoprotekcia pri pobyte v tieni. Deti staršie ako 3 roky, môžu používať opaľovacie produkty s obsahom chemických filtrov.
Ochranný krém by sa mal aplikovať 15-30 minút pred expozíciou slnečného žiarenia, aby mal dostatok času na aktiváciu a prispôsobenie sa koži. Prípravok je vhodné reaplikovať každé 2-3 hodiny. Taktiež po každom kúpaní alebo nadmernom potení sa.
Počas leta sa častejšie stretávame aj s bakteriálnymi kožnými infekciami, pozorujeme častejšie reakcie po uhryznutí alebo poštípaní hmyzom, rôzne formy žihľavky, parainfekčné exantémy a kontaktné dermatitídy. V prípade ťažkostí je nevyhnutná návšteva dermatológa, ktorý posúdi celkový stav a zaháji adekvátnu liečbu.