V Bratislave 19. februára 2025 – Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) sledujú u detí nárast nikotínových závislostí a používania širokého spektra alternatívnych nikotínových výrobkov, akými sú žuvací tabak, nikotínové sáčky, cukríky, elektronické cigarety a vaping. Pre deti sú príťažlivé svojou formou a príchuťami a môžu tak vytvárať dojem, že sú neškodné.
,,Opak je však pravdou. Rodičia si ich užívanie deťmi nemusia dlhšie všimnúť, nezanechávajú typický zápach ako pri fajčení klasických cigariet, ktorý skôr upriami pozornosť na vznikajúci problém. Môže ich upozorniť až stav, ako je točenie hlavy, nevoľnosť, pocit na odpadnutie, ktorý nastáva pri intoxikácii nikotínom. Najviac rizikové je obdobie adolescencie a to rovnako u chlapcov a dievčat. Dôležité je všímať si svoje deti, veľa sa s nimi rozprávať a dlhodobo si budovať vzťahy založené na dôvere,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH.
Fajčenie klasických cigariet je dlhodobo v detskom veku na poklese, aj keď oproti iným krajinám Európy, na Slovensku medzi deťmi je stále aktuálne. Cigarety strieda najmä veľmi široké spektrum alternatívnych nikotínových výrobkov ,,Pri týchto výrobkoch evidujeme jednoznačný nárast. Stretávame sa s dospievajúcimi, u ktorých je rozvinutý syndróm závislosti od nikotínu. Najčastejšie v kombinácii so závislosťou od inej psychoaktívnej látky alebo nelátkovou závislosťou. Nikotínovú závislosť diagnostikujeme aj pri iných psychických poruchách, akými sú napr. depresia, úzkostná porucha, kedy pacient môže aj takýmto spôsobom hľadať chvíľkovú úľavu od nepríjemných pocitov. Deti a dospievajúci v porovnaní s dospelými inklinujú viac k experimentovaniu a užívaniu širšieho spektra psychoaktívnych látok, čo predstavuje riziko vzniku závislosti,“ hovorí MUDr. Romana Vidličková, lekárka Kliniky detskej psychiatrie LF UK a NÚDCH a ďalej dopĺňa: ,,Experimentovať s nikotínom začínajú už deti od 10-12 rokov. V podstate už v skorej adolescencii sa môžeme stretnúť so vznikom závislosti. Väčšina dospelých fajčiarov začala fajčiť pred 18 rokom života, takže adolescencia je z tohto hľadiska najviac rizikové obdobie. Kým v minulosti dominovali jednoznačne chlapci, postupne sa tento pomer vyrovnáva.“
Nebezpečenstvo nikotínu spočíva v tom, čo ponúka a prečo je mladými ľuďmi vyhľadávaný. Krátkodobo môže spôsobiť mierne povzbudenie, zlepšenie koncentrácie, redukciu úzkosti a dieťa môže mať pocit, že mu pomáha zvládať situáciu a podávať lepší výkon. ,,Nikotín však má vysoký potenciál vzniku závislosti a teda môže relatívne rýchlo vyvolať závislosť – psychickú aj fyzickú, dieťa sa stáva „otrokom“ látky. Deti sú vo väčšom riziku, pretože ich mozog je vo vývine veľmi zraniteľný, upevňujú sa návyky a vzorce správania. Závislosť môže vznikať rýchlejšie oproti dospelým. Nikotín a najmä rôzne prímesi pridávané do výrobkov majú toxický vplyv na vyvíjajúci sa mozog. Pri pravidelnom užívaní nikotín vedie k opaku – zhoršeniu úzkosti, kolísaniu nálady, vzniku ťažkostí s pozornosťou a učením, problémy s impulzivitou. Môže sa podieľať aj na neplodnosti. V neposlednom rade zvyšuje tiež riziko pre vznik inej závislosti alebo psychickej poruchy. Dlhodobé riziká, akými sú nádorové a srdcovo-cievne ochorenia, deti príliš netrápia. V ich veku sa javia veľmi ďaleko,“ hovorí doc. MUDr. Romana Vidličková.
Ako rýchlo vznikne závislosť, závisí od frekvencie a formy užívaného výrobku a rizikových faktorov jedinca vrátane vrodenej predispozície. Vo všeobecnosti môže stačiť aj občasné užívanie nikotínových produktov v priebehu mesiaca.
Samotná nikotínová závislosť je väčšinou riešená ambulantne a nevyžaduje hospitalizáciu. Mnohokrát sa užívanie nikotínu v detskom veku zľahčuje. V niektorých rodinách, kde rodičia sú fajčiari a fajčenie je akceptované až normou, rodina mnohokrát ani pomoc nevyhľadá.
Ak si rodič všimne, že dieťa fajčí a rozhovor nepomôže, kedy treba vyhľadať odbornú pomoc?
,,Ak hovoríme vo všeobecnosti o rizikovom správaní detí, vrátane užívania nikotínu a iných psychoaktívnych látok, nie je to len o jednom rozhovore. Dôležité je budovať s dieťaťom dlhodobo vzťah, poznať jeho záujmy, priateľov, vytvárať primerane štruktúrovaný program, mať primeranú kontrolu, nenechať dieťa upadnúť do nudy a nečinnosti. V rámci spoznávania sveta a budovania zdravých návykov je dôležité ísť dieťaťu príkladom a vytvoriť nefajčiarsku domácnosť. Rovnako účinné je primerané oboznamovanie o psychoaktívnych látkach, s ktorými sa v živote stretnú. Hlavne bez vyvolávania strachu, skôr viesť k zodpovednosti. „Démonizovanie“ psychoaktívnych látok nie je efektívna metóda, dieťa rýchlo zistí, že „závislák“ z neho po jednej cigarete nie je a ďalšie informácie nebude brať vážne. Deti tiež veľmi dobre reagujú na to, ak sa vysvetlia finančné dopady, ktoré súvisia s pravidelným užívaním nikotínu. Rodičia si môžu s deťmi vyrátať koľko minú mesačne, ročne a čo všetko iné by si za to mohli kúpiť. Taktiež dôležitá je podpora zdravých spôsobov regulácie emócií ako napríklad šport, kontakt s blízkymi, kreatívne činnosti, hudba. Na dospievajúcich neplatia rady ani zákazy, dlhodobých dôsledkov sa neobávajú, lebo majú pocit, že sa ich netýkajú,“ odporúča lekárka KDP Romana Vidličková.