Aby Vianoce boli šťastné a veselé

V Bratislave 19. decembra 2024

Vianočné sviatky sú jednými z najkrajších sviatkov v roku a tešíme sa na ne všetci, hoci každý vníma ich hodnotu a výnimočnosť trochu inak. Predovšetkým deti už netrpezlivo počítajú dni a tešia na vianočné darčeky a všetko, čo Vianoce prinášajú. O tom, ako deti prežívajú Advent a vianočné a sviatky a tiež o tom, čo môžu urobiť rodičia, aby Vianoce boli šťastné a veselé, hovorí MUDr. Zuzana Matzová, PhD. lekárka Kliniky detskej psychiatrie (KDP) LF UK a Národného ústavu detských chorôb.   

Stretávate sa u detí a mládeže počas Adventu a vianočných a novoročných sviatkov so zvýšenou úzkosťou, pocitom samoty alebo inou duševnou nepohodou?

Obdobie Adventu je u detí a mládeže spojené s veľkým tlakom a stresom zo školy. Keďže krátko po Vianočných sviatkoch je polročné vysvedčenie, tak ich práve v tomto období zvykne čakať množstvo úloh a písomiek. Na druhej strane im stúpa únava, často sú oslabené virózami, tmavé a chladné počasie na mnohých pôsobí ponuro až depresívne. Vyčerpanejší, depresívnejší a nervóznejší bývajú aj ich rodičia. Pre spomínané dôvody bývajú koniec novembra a prvá polovica decembra obdobiami ,kedy sa stretáme s psychickými ťažkosťami u detí dokonca častejšie ako bežne.

Počas samotných vianočných sviatkov sa nároky zo školy utlmia a mnohým deťom sa uľaví. Na zlé pocity – smútok, osamelosť a úzkosti sú počas Vianoc rizikovejšie deti, ktoré žijú v konfliktom rodinnom prostredí alebo tie, ktoré zažili v posledných 6 až 12 mesiacoch náročnú životnú udalosť ako napríklad úmrtie blízkej osoby, rozpad rodiny, vážnejší úraz alebo ochorenie v rodine, narušené rovesnícke vzťahy či šikanu. Krehkejšie sú tiež deti, ktoré sa už trápia s psychickými ťažkosťami.

Prečo  najkrajšie sviatky v roku, na ktoré sa všetci tešíme, prinášajú pre deti aj nepohodu?

Pocit detí z Vianoc je do veľkej miery prepojený s atmosférou v rodine. Tá je ale oveľa viac ohrozená ako v bežnom období pre mnoho činností a zvykov, ktoré mávajú ľudia spojené s vianočnými sviatkami, akými sú napríklad veľké upratovanie, nakupovanie, pečenie a varenie vo veľkom množstve, rodinné rituály a podobne. Vyčerpaní ľudia sú často nervóznejší a netrpezlivejší, čo neraz končí hádkou a duševnou nepohodou. Rizikom je aj nadmerná konzumácia alkoholu.

Ako si rodičia všimnú, že niečo u detí nie je v poriadku?

Podčiarkla by som slová „všimnúť si deti“. Dôležité je, aby aj v čase predvianočného zhonu si rodičia deti neprestali všímať a neprestali sa zaujímať o to, ako sa majú a ako im je. A keď zavnímajú, že sa nemajú dobre, že sa menej smejú, sú tichšie, pasívnejšie alebo podráždené a hádavé, aby našli v sebe čas a energiu a uprednostnili deti pred inými činnosťami a viac sa im venovali.

Ak majú rodičia podozrenie, že deti sú smutnejšie, ako odporúčate s nimi komunikovať, či inak upriamiť ich pozornosť na príjemnejšie veci?

Odporúčam upokojiť najskôr seba, pokúsiť sa vytvoriť pokojnú a bezpečnú atmosféru, tých  možností je veľa, a viac počúvať ako hovoriť. Nezľahčovať ich problémy vetami ako „veď to nič nie je“, byť trpezlivý a zamerať sa na hľadanie spôsobu, ako vyjadriť dieťaťu, že je pre vás dôležité. To máva často väčšiu silu ako rady.

Kedy už situáciu nezvládnu sami a je čas vyhľadať odborníkov?

Odborníkov je dobré vyhľadať čo najskôr, ak sa dieťa zverí s ťažkosťami, s ktorými si rodičia nevedia poradiť alebo ktoré môžu ich dieťa ohrozovať na živote. Vhodné je ich vyhľadať, aj keď  sa im zdajú reakcie dieťaťa nepochopiteľné, zvláštne alebo neprimerane intenzívne, alebo keď vidia, že sa ich dieťa trápi a napriek ich snahe sa im nedarí pomôcť mu.

Viac článkov z kategórie