Operačnú liečbu zriedkavej kraniostenózy (lebka tvaru trojlístka, ang. cloverleaf skull) u dieťaťa lekári naplánovali vykonať v troch chirurgických dobách. Aktuálne má za sebou druhú úspešnú operáciu. ,,Pri prvej operácii sme uvoľnili oblasť záhlavia a uvoľnili tak tlak na mozgový kmeň, ktorý dieťa mohol ohroziť na živote v dôsledku zástavy dýchania a srdca, “ hovorí MUDr. Robert Chrenko, PhD., lekár Neurocentra NÚDCH. Pri druhej operácii sa lekári zamerali na korekciu deformity hlavičky v oblasti temena – tzv. vežovitú hlavičku, kde bola deformita najmarkantnejšia a mozog najviac stlačený. ,,Špeciálnou technikou sme rekonštruovali veľkú časť deformovanej lebečnej klenby, ktorú sme incidovali na viacero kostných fragmentov. Tým sme súčasne uvoľnili stlačený mozog. Fragmenty kosti sme následne uložili na povrch mozgového obalu a v prirodzenejšej polohe ich navzájom fixovali. Pretože rast lebky je určený rastom vyvíjajúceho sa mozgu, umožní sa tým nielen dosiahnutie prirodzenejšieho tvaru lebky, ale aj zlepšenie vývoja mozgu,“ vysvetlil neurochirurg Robert Chrenko. Bezprostredne po tejto operácii sa dieťaťu nezlepšil len tvar hlavičky, ale zlepšil aj psychomotorický stav, keď ani nie týždeň po operácii bolo dieťatko čulejšie, bdelejšie a prvýkrát sa začalo usmievať. Stalo sa tak v dôsledku uvoľnenia mozgu, ktorý bol stlačený asymetricky rastúcou kosťou. Dovtedy dieťa v tváričke neprejavovalo emócie. V tretej operačnej dobe lekári plánujú korekciu deformity čelovej kosti a tvaru očníc spôsobujúcej útlak očných bulbov.
,,Je to ťažká diagnóza a sú to veľmi náročné operácie, ale zároveň je to problém, ktorý sa dá vyriešiť,“ odkázala mama statočného dieťaťa rodičom, ktorých deti bojujú s podobnými problémami a zároveň poďakovala všetkým lekárom a sestrám za starostlivosť.
Deformity lebky – kraniostenózy
V NÚDCH ročne operujú takmer dve desiatky detí s deformitami lebky z celého Slovenska. Spravidla ide o kraniostenózy, pri ktorých je zrastený len jeden šev a vyžadujú jednu operáciu. Po zahojení sa lebka vyvíja prirodzenejšie a dosahuje normálnejší tvar. ,,Syndromálne alebo viacšvové kraniostenózy sú zriedkavejšie a vyžadujú si špeciálny prístup a starostlivosť aj preto, že pri nich kvôli útlaku zo strany lebky nedochádza k normálnemu vývoja mozgu, čo môže spôsobiť zaostávanie v psychomotorickom vývoji dieťaťa,“ hovorí MUDr. Robert Chrenko, PhD. Komplexné deformity si vyžadujú špeciálnu starostlivosť, ktorú v NÚDCH vykonávajú v prípade postihnutia tvárovej oblasti v spolupráci s maxilofaciálnym chirurgom.
Optimálne je operovať do polroka
,,Vo svete je trend posúvať termín operácií do skorších mesiacov veku dieťaťa, kedy je výsledok operácie najlepší. So vznikom nášho neurochirurgického pracoviska sa významne posunul vek operovaných detí, takže v súčasnosti väčšinu detí operujeme spôsobom, ktorý predtým nebol vykonávaný. Pacientov vo veku do 6 mesiacov operujeme minimálne invazívne, endoskopicky alebo mikrochirurgicky asistovane. Tento typ operácií je kratší, menej invazívny, spojený s menším výskytom pooperačných komplikácií a bábätko môže byť prepustené spravidla na 3.- 4. pooperačný deň domov, pričom do jedného roka veku nosí korekčnú prilbičku napomáhajúcu prirodzenému rastu lebky. Operáciami tzv. otvorenou cestou ošetrujeme komplexné kraniostenózy u detí, ktoré sú k nám odosielané vo veku viac ako 6 mesiacov, kedy je už tvar lebky fixovaný. Na to, aby sme deformitu korigovali v tomto veku, už musíme robiť rozsiahlejší výkon. Prínosom operácií kraniostenóz vo všeobecnosti je, že nemajú pre pacienta len kozmetický efekt umožňujúci neskôr normálnejšie začlenenie do spoločnosti, ale veľmi často po nich dochádza aj k zlepšeniu psychomotorického vývoja."
Dieťa sa s deformitou už narodí a maminka alebo lekár si ju všimnú spravidla bezprostredne po narodení. Zriedkavejšie sa problém odhalí ešte pred narodením dieťaťa. ,,Podľa typu postihnutého švu je deformita hlavičky zjavná. Najčastejšie sa stretávame s predozadne pretiahnutým tvarom lebky, zriedkavejšie rastie lebka neprirodzene do šírky alebo do výšky, prípadne má asymetrický tvar, čo nie je možné prehliadnuť. Doplňujúce vyšetrenia - CT s 3D-rekonštrukciami a séria ďalších vyšetrení diagnózu potvrdia a určia ďalšiu liečebnú stratégiu,“ hovorí lekár. Tieto deformity lebky vznikajú v dôsledku predčasného zrastenia lebečných švov, kedy sa hlavička nevyvíja a nerastie prirodzene, ako by mala, ale je deformovaná v určitom smere. Dieťa sa s deformitou už narodí. Príčina ochorenia spravidla nie je zjavná, hoci u časti pacientov môže ísť o dedične podmienenú genetickú poruchu.