Sú pacienti Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie – deti s ochorením pľúc viac ohrozené ochorením COVID–19 ?
Detskí pacienti všeobecne infekciu COVID-19 znášajú ľahšie, väčšinou bez závažných prejavov a bez potreby hospitalizácie. Ochorenie často prebieha asymptomaticky, alebo len s miernymi prejavmi, akými sú zvýšená teplota či kašeľ. Zvýšené riziko závažnejšieho priebehu je u detí mladších ako 1 rok, a to najmä detí, ktoré zároveň trpia chronickým ochorením. Čo sa týka samotných chronických ochorení pľúc, tie podľa doteraz dostupných údajov nepredstavujú zvýšené riziko infikovania sa vírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19. Najčastejším chronickým ochorením respiračného systému u detí je bronchiálna astma. Doteraz nebol pozorovaný zvýšený výskyt infekcie COVID-19 u astmatických detí. Taktiež detskí pacienti s bronchiálnou astmou, ktorí boli nastavení na pravidelnú liečbu a túto liečbu aj pravidelne užívali a boli na nej stabilizovaní, nemali závažnejší priebeh ochorenia COVID-19. Podobná je situácia aj pri ďalších chronických respiračných ochoreniach akými sú cystická fibróza, či primárna ciliárna dyskinéza. Na druhej strane ale existujú aj detskí pacienti, ktorí majú pľúcne ochorenie závažné, neodpovedajúce dostatočne na liečbu, alebo progredujúce (neustále sa zhoršujúce) a u týchto pacientov predstavuje akákoľvek respiračná infekcia riziko zhoršenia chronického ochorenia. Z vlastných skúseností a spätných informácií od našich sledovaných pacientov vieme, že mnohí už infekciu prekonali a nedošlo počas infekcie k zhoršeniu ich zdravotného stavu v zmysle zhoršenia pľúcneho ochorenia, nebola potrebná hospitalizácia. Na druhej strane pozorujeme nárast aj detských pacientov, ktorí boli doteraz zdraví a po prekonaní infekcie COVID-19 sa u nich objavujú respiračné ťažkosti.
Mali ste pacientov, ktorí prekonali covid-19 ?
Ako uvádzam vyššie, viacerí z pacientov, ktorých máme v sledovaní našich pneumologických ambulancií, už infekciu COVID-19 prekonali. Presné štatistiky nemáme, túto informáciu sa dozvedáme spätne pri plánovanej kontrole, alebo nás rodičia pacientov kontaktujú počas práve prebiehajúcej infekcie. Vieme o 8 pacientoch s cystickou fibrózou, mnohých astmatických pacientoch, ale tiež niekoľkých predčasne narodených pacientoch s pľúcnym postihnutím, či o deťoch so svalovou dystrofiou, ktoré sú v našom sledovaní a prekonali infekciu COVID-19.
Ak áno, aký bol u nich priebeh?
Priebeh infekcie u týchto pacientov bol priaznivý, ani jeden z pacientov sledovaných na našej klinike nevyžadoval hospitalizáciu. V niektorých prípadoch bola potrebná úprava a doplnenie liečby podľa priebehu ochorenia a zintenzívnenie liečby základného ochorenia.
Máte pre svojich pacientov nejaké odporúčania?
Za najdôležitejšie považujeme, aby pacienti dôsledne dodržiavali dlhodobý liečebný plán a v žiadnom prípade neprerušovali svoju pravidelnú liečbu. Samozrejmosťou je dodržiavanie preventívnych opatrení a v čo najvyššej možnej miere eliminácia rizika infekcie.
Ako im odporúčate postupovať, ak sa u nich potvrdí COVID–19?
V prípade potvrdenia infekcie COVID -19 je nevyhnutné kontaktovať svojho pediatra, ale odporúčame kontaktovať aj špecialistu, u ktorého je pacient sledovaný. Zároveň je potrebné dodržiavať karanténne opatrenia celej rodiny a kontaktov s COVID pozitívnym pacientom. Odporúča sa zvýšiť príjem vitamínov - C vitamín, D vitamín a minerálov ako zinok. V prípade výstupu teploty nad 38,5 °C podať antipyretiká. Ďalšia liečba závisí od klinického stavu pacienta, preto akúkoľvek zmenu stavu odporúčam konzultovať so svojím lekárom. Po prekonaní infekcie neodporúčame hneď rýchlu záťaž, je potrebná dostatočná doba rekonvalescencie. Aj u detských pacientov, hlavne u športujúcich adolescentov, sa stretávame s nedostatočnou rekonvalescenciou a rýchlym začatím fyzickej aktivity. Následne ale takíto pacienti prichádzajú k nám s bolesťami na hrudníku a ponámahovými ťažkosťami.
V poslednom období sa aj u detských pacientov v pneumologických ambulanciách začíname stretávať s respiračnými prejavmi po prekonaní infekcie, tzv. post COVID-ovým syndrómom. Pacienti niekoľko týždňov po prekonaní infekcie začínajú mať ťažkosti v zmysle sťaženého dýchania, kašľa, bolesti na hrudníku. Ak sa takéto prejavy objavia po prekonaní infekcie, vždy je potrebné pneumologické vyšetrenie s podrobným vyšetrením pomocou zobrazovacích metód, či funkčnej diagnostiky, ktoré nám umožnia stanoviť stupeň postihnutia a nastaviť vhodnú liečbu.