Filipko je veľký bojovník

Vytlačiť

Nemal ani štyri mesiace, keď sa začali jeho zdravotné problémy. ,,Na telíčku sa mu urobili fliačiky ako biela káva. Boli sme s ním na neurológii, kde mu pri MR vyšetrení hlavičky našli nález za očkom. Zobrali mu vzorku a odvtedy chodíme na detskú onkológiu, kde dostával chemoterapiu. Má už za sebou niekoľko operácií hlavy, najskôr  na pracovisku pre dospelých, neskôr v NÚDCH.  Aj  roku 2013 mu robili shunt a tiež sme ležali na Klinike detskej chirurgie,“ hovorí Filipkova mama, pani Jana Jakubeková a Filipko dopĺňa, na čo mama zabudla: ,,Bolo to 15. októbra 2013 a ležali sme na izbe číslo 18.“

Po dobudovaní Neurocentra v NÚDCH už Filipka operovali v detskej nemocnici. ,,Operácia dopadla veľmi dobre, na druhý – tretí deň po operácii už chodil. Pán doktor Robert Chrenko nám veľmi pomohol a operácia prebehla bez komplikácií. Pooperačný stav zvládol ľahšie,  rýchlejšie a menej bolestivo ako pri prvých operáciách v inej nemocnici. Pán doktor nám podrobne vysvetlil, čo nás čaká a takým spôsobom, aby všetkému rozumel aj Filipko,“  hovorí Filipkova mama a ďalej dopĺňa:  ,,V hlave má  nádor, ktorý síce nerastie, ale produkuje nejakú tekutinu, ktorú treba odstraňovať. Je situovaný tak nešťastne, že sa nedá operovať, respektíve bolo by tam príliš veľa nežiadúcich účinkov, preto sa lekári nateraz prikláňajú k názoru neísť do toho. Ak neskôr bude spôsobovať problémy, budeme to musieť riešiť.“  

Lekári sa rozhodli pre novátorskú operáciu

,,Filipko nám bol v Neurocentre prvýkrát predstavený kolegami Kliniky detskej hematológie a onkológie pre významné zhoršovanie zdravotného stavu – bol spavý, vracala a začala mu slabnúť ľavá polovica tela. Zobrazovacie vyšetrenia ukázali, že tumor v oblasti III.komory a mozgového kmeňa podstatne zväčšil svoju cystickú časť – vyprodukovala sa tam tekutina, hoci sa pevná časť tumoru nezmenila. Takto zväčšená cysta spôsobila útlak likvorových ciest a akútny hydrocefalus. Filipko už roky bojuje s neoperovateľným tumorom v oblasti mozgového kmeňa, ktorý je z chirurgického hľadiska neodstrániteľný bez toho, aby nebol ohrozený na životne dôležitých funkciách,“ hovorí MUDr. Robert Chrenko, neurochirurg Neurocentra NÚDCH. Lekári sa rozhodli pre novátorskú operáciu a prvýkrát na Slovensku tekutinu, ktorú hlboko lokalizovaný tumor vyprodukoval, odstránili miniinvazívnou metódou. ,,Rozhodli sme sa pre endoskopickú operáciu. Minimálne invazívne sme sa špeciálnym endoskopom dostali do III.mozgovej komory a cystu, ktorá sa tam vytvorila, sme vypustili. Stenu cysty sme následne fenestrovali - otvorili, čím cysta „spľasla“ a uvoľnil sa tak z jej strany tlak.  Navyše, týmto sa bezprostredne vyriešil aj hydrocefalus a Filipko sa tak vyhol ďaľšej shuntovej operácií“. Novátorská operácia, ktorá dovtedy na Slovensku nebola urobená žiadnemu detskému pacientovi, Filipkovi pomohla a jeho zdravotný stav sa v priebehu niekoľkých dní výrazne zlepšil. Potvrdili to aj pooperačné vyšetrenia, na ktorých cysta ani hydrocefalus neboli prítomné a do nemocnice chodil len na plánované kontroly.  

O mnoho mesiacov neskôr Filipko opäť začal menej čítať a pre jeho mamu to bol prvý signál, že opäť niečo nie je v poriadku. Nemýlila sa. Zobrazovacie vyšetrenia potvrdili, že cysta sa opäť začala plniť tekutinou. ,,Pri ďalšej operácii sme Filipkovi endoskopicky opäť pootvárali steny cysty a do oblasti, kde sa nachádzala, sme pod navigačnou kontrolou zaviedli  katéter, ktorého súčasťou je aj Rickhamov rezervoár umiestnený v podkoží.  V budúcnosti, ak by sa podobná situácia zopakovala, nám toto umožní jednoduchou punkciou odstránenie tekutiny z cysty a uvoľnenie tlaku  bez toho, aby Filipko potreboval ďalšiu operáciu. Navyše, ak by Filipko v budúcnosti potreboval chemoterapiu, týmto spôsobom sa umožní jej podávanie do samotnej blízkosti tumoru.“ hovorí MUDr. Robert Chrenko. V súčasnosti sa Filipko má dobre a CT vyšetrenia ukázali spľasnutie cýst a šťastím v jeho prípade je, že pevná časť tumoru, ktorý cysty produkuje, sa stále nezväčšila a zostáva rovnako veľká.

Filipko so svojím ochorením bojuje od detstva. A keď mu to zdravotný stav umožnil, chodil do školy ako iné deti. Posledné tri roky mal individuálne vzdelávanie a keď mohol, išiel do školy. ,,Chýbali mu spolužiaci, medzi deťmi sa cítil dobre a aj učitelia mu vychádzali maximálne v ústrety,“ hovorí pani Jakubeková. Dnes je už Filipko stredoškolák a študent Strednej dopravnej školy v Trenčíne, ale jeho snom je pracovať v kníhkupectve. ,,Veľmi rád čítam knihy a bol by som rád, keby som ich mohol ľuďom predávať. Za posledných sedem rokov som prečítal 1367 kníh,“ hovorí Filipko a jeho mama ho dopĺňa: ,,Má zoznam kníh, ktoré prečítal a každá kniha v ňom má priradené poradové číslo. Keby ste sa ho na nejakú opýtali, o každej vie, kedy si ju kúpil, ako sa k nej dostal, o čom je a mnoho iných informácií. Má veľmi dobrú pamäť na čísla a všetko si pamätá podľa čísiel. Presne vie, aká kniha je pod konkrétnym číslom zaevidovaná.“ A kedy sa prejavil Filipkov záujem o knihy? ,,Pozná to každá mama, bývali sme v byte a keď Filipko nemohol ísť do školy alebo von, strašne sa nudil. A keď som už nevedela ako ho zabaviť, dala som mu moje staré knihy. Zapáčilo sa mu to a odvtedy má knihy nesmierne rád. Cez prázdniny zvykol prečítať aj 60 kníh. A keď ho nebavilo čítať alebo čítal menej,  vedela som, že sa mu zas pohoršilo,“ hovorí pani Jakubeková.

Všetky prečítane knihy má Filipko doma vo svojej knižnici. Postupne sa zväčšuje. Najskôr bola v jednej izbe,  dnes sú už police sú aj v ďalších miestnostiach. Zo začiatku si Filipko knihy požičiaval v knižnici, ale neskôr si uvedomil, že ich chce mať doma a kedykoľvek sa k nim vrátiť. ,,Z každého miesta si kupujem knihy a keď ich už kupujem, neostanem pri jednej, ale rovno si kúpim dve aj tri. Veľmi rád som tiež chodil na Bibliotéku, kde som si kúpil aj 30 kníh, ale teraz to nie je možné,“ dodal smutne. Filipkovi želáme pevné zdravie a veľa prečítaných kníh.