Národný ústav detských chorôb tak spúšťa novú komunikáciu, ktorou chce terapeuticky pôsobiť na negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú detského pacienta vstupom na pôdu nemocnice. Rovnako veľkú záťaž prežívajú aj rodičia. „Je úplne samozrejmosťou, že vaše dieťa je to najdôležitejšie, čo máte a jeho zdravie prevyšuje akékoľvek iné ľudské hodnoty. Môžete nám ale veriť, že každý jeden detský pacient, je pre nás najvyššia priorita. Pre našich pacientov však chceme ešte viac. To, že poskytujeme špičkovú zdravotnú starostlivosť, berieme ako samozrejmosť, ale vieme urobiť oveľa viac. A vy, rodičia, a najmä vaše deti, si to zaslúžite,“ vysvetlil potrebu zvýšiť štandard služby aj mimo poskytovania zdravotnej starostlivosti generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb, doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH.
V prvom kroku špecialisti z NÚDCH pripravili sériu videí pre detského pacienta. Hlavnými hrdinami sú deti, ktoré sprevádzajú našou nemocnicou svojich kamarátov. „Snažíme sa hravou zrozumiteľnou formou vysvetliť a ukázať najmenším pacientom jednotlivé medicínske úkony, ktoré ich čakajú na nemocničnej pôde. Deti majú prirodzené obavy z toho, čo ešte nezažili a nepoznali. Strach z neznáma nepomáha krehkej detskej psychike, preto veríme, že novým komunikačným prístupom dokážeme deti presvedčiť, že nemocnice sa netreba báť.“ Hovorí prednostka Detskej kliniky prof. MUDr. Ľudmila Podracká CSc.
V prvej časti sme sa deťom snažili vysvetliť, že cesta na operáciu nie je cestou v strašidelnom zámku. V ďalšej časti názorne predstavujeme röntgenové vyšetrenie, ktoré „nebolí“ a venujeme sa aj odberu krvi, ktorý je asi najväčším strašiakom pre malého pacienta.
Projekt pacientsky orientovanej komunikácie však zahŕňa aj sériu edukačných článkov, videí a rozhovorov s najlepšími odborníkmi v rámci ústavu. Tie zase smerujeme na rodičov našich najmenších pacientov.
„Rodičom detí chceme prinášať relevantné a najmä odborné informácie, ktoré sa týkajú zdravia ich detí. Súčasná doba však vyžaduje aj zmenu vnímania informácie, preto budeme pripravovať aj rôzne edukačné videá, video-pomôcky pre deti, aby pobyt v našej nemocnici bol pre ne čo najmenej zaťažujúci,“ generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb, doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH.
Primár Kliniky detskej chirurgie MUDr. Igor Béder zase upozorňuje, že aj pre rodičov je príjem ich dieťaťa veľmi stresujúci a na prvýkrát si nevedia zapamätať množstvo informácií, ktoré im ich lekár povie. „Ideálne je, keď si potom v pokoji vie aj rodič spolu s dieťaťom pozrieť video, kde mu opätovne buď my, alebo zase deťom ich rovesníci, zrozumiteľne vysvetlíme jednotlivé úkony. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je len o výkonoch, ale aj o správne komunikácií.“
Túto komunikáciu NÚDCH spustil na svojich sociálnych sieťach. Prvé videá v priemere zasiahli takmer 10 tis. ľudí na sociálnych sieťach a to bez akejkoľvek reklamy a platenia.
„Samozrejme priorita nemocnice je poskytovanie špičkovej zdravotnej starostlivosti, ale bez správnej komunikácie nevieme rodičom a ich deťom povedať a vysvetliť, že na našej pôde sú v dobrých rukách. Takáto komunikácia naozaj nemusí stáť obrovské peniaze drahých agentúr. Takmer všetko si vieme urobiť svojpomocne. Stačí len naozaj chcieť a nájsť nadšených ľudí z pomedzi našich zamestnancov, ktorí vedia urobiť takúto úžasnú robotu. „Malí herci“ sú deti našich zamestnancov a kamarátov, scenár píše sám život, dramaturgiu a produkciu si robíme sami a grafiky a animácie nám robia šikovné študentky, ktorým za ich ochotu veľmi ďakujeme. Za 2 mesiace práce a propagovaní projektu na sociálnych sieťach, sme už presvedčili mnohých rodičov, že ak hľadajú správne medicínske rady a informácie, tak sa treba obrátiť na odborníkov“ vysvetľuje generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb, doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MPH.
Národný ústav detských chorôb prioritne pracuje na domovskej webovej stránke, ktorá bude slúžiť ako relevantný informačný portál pre všetkých na získanie informácie o zdraví svojich detí. Paralelne spúšťame v najbližších dňoch aj novú inovatívnu aplikáciu, ktorá pomôže rodičom sa rozhodnúť, či ich dieťa patrí na urgentný príjem, alebo dokážu zvládnuť prejavy choroby sami v domácom prostredí. Aktívne priebežne pracujeme na edukačných videách, ktoré sú prístupné dospelým aj deťom. Čím viac ľudí o našich aktivitách vie, tým viac prospechu môže priniesť, preto ďakujeme aj médiám za šírenie pozitívnych správ.